Ako sa naučiť lyžovať

  • Úvod
  • Ako sa naučiť lyžovať
Ako sa naučiť lyžovať

Ak ešte neviete lyžovať a plánujete sa v blízkej budúcnosti vybrať na svah, máme tu pre Vás hneď niekoľko tipov, ako sa naučiť lyžovať a nebyť v stredisku absolútny amatér. Dôležitá je predovšetkým trpezlivosť, ktorou sa  musíte „vyzbrojiť“ a ktorú musíte mať pri začiatkoch s lyžovaním. Prvé metre na lyžiach bývajú obzvlášť veľmi ťažké, preto sa pripravte aj na pády, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby ste sa naučili lyžovať.

Drvivá väčšina lyžiarov, ak nie všetci, sa naučili lyžovať prostredníctvom tejto „pluhovej metódy“. Je veľmi jednoduchá na začiatok a získate pomocou nej prvé skúsenosti so svahom a s lyžovaním vôbec. Azda každý jeden začínajúci lyžiar si prešiel touto technikou a postupne sa dostal až k lyžovaniu, aké poznáme bežne pri pohľade na lyžiarov na svahu. Myslíme tým ten svižný typ lyžovania, rezanie zákrut a dosahovanie vysokej rýchlosti s minimálnym brzdením. Začnime s rozbehom, ktorý vôbec nie je zložitý, keďže svah má určité klesanie. Svojou vlastnou váhou sa dokážete veľmi opatrne spustiť dolu svahom, avšak držte svoje lyže podla nasledovných inštrukcií: špičky dajte čo najbližšie k sebe, teda majte ich veľmi tesne pri sebe a zadnú časť oboch lyží majte od seba. Vytvorte tak akýsi pluh či smer. Lyže však nakloňte k sebe, nemajte ich položené na ich celej ploche. Viac ich nakloňte k vnútornej hrane a tým sa bude aj Vám lepšie lyžovať. Podľa toho, do ktorého smeru chcete ísť, musíte preniesť svoju váhu na tú ktorú lyžu a hranu. Práve hrana je veľmi dôležitá. Už sami však musíte vedieť a podľa skúseností, ktoré budete získavať sa presvedčíte o tom, či treba vyvolať ešte väčšiu silu na lyžu, aby ste zmenili smer, alebo je to dostatočné.

Väčšine ľudí robí problém oblúk, ktorý musíte spraviť za každým, ako chcete zmeniť smer. Raz do ľavej strany, druhý raz do pravej. Ak by ste chceli zastaviť, potom stačí tlačiť na obe lyže naraz, čím zamedzíte ďalšiemu pohybu. Lyžovať však musíte s ustavičnou zmenou smeru jazdy, pretože inak by ste nadobudli až príliš veľkú rýchlosť, ktorú ako začiatočník nemáte šancu ubrzdiť. Aj keď sa to mnohým neodporúča, ak už neviete ako inak brzdiť, respektíve ako začiatočník to môžete veľmi ľahko zabudnúť zo stresu alebo šoku, hoďte sa veľmi jemne na svah, do ľavej či pravej strany. To môžete, ak idete relatívne pomaly a príde situácia a akési okno, kedy nedokážete ubrzdiť. Pády sú pri lyžovaní celkom prirodzené, ak ste dostatočne oblečení, nebudú Vás bolieť. A často stratíte aj akýsi strach, ak spadnete, pretože predtým si môžete o páde myslieť, že veľmi bolí. To je síce pravda, avšak u začiatočníkov sa to priam odporúča, aby si to vyskúšali, samozrejme bezpečne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.